Cílem Výzvy je zlepšení životního prostředí prostřednictvím inovativních a demonstračních projektů, které je možné následně, po pilotním ověření, přenést do běžné praxe.
Příjem žádostí:
- Projektové fiše je možné podat v období od 13. 2. 2017 do 30. 6. 2017.
Příjemci podpory:
- Územní samosprávné celky (obce a kraje) a městské části hlavního města Prahy, svazky obcí, organizační složky státu a státní příspěvkové organizace, příspěvkové organizace územních samosprávných celků, obecně prospěšné společnosti založené městem nebo krajem, spolky a pobočné spolky založené obcí či krajem, veřejné výzkumné instituce, vysoké školy, akciové společnosti vlastněné z více než 50 procenty obcí či krajem, společnosti s ručením omezeným vlastněné z více než 50 procenty obcí či krajem.
Typy podporovaných projektů:
- S ohledem na široké zaměření Výzvy a různorodost řešených problémů a navržených technických řešení není možné jednoznačně definovat výčet podporovaných aktivit, níže uvedené aktivity jsou tak uvedeny jako příklad:
- Voda — Přirozené zadržování vody a její využití; Řízená infiltrace povrchových vod do vod podzemních; Snižování rizik povodní a sucha; Integrované hospodaření s živinami; Obnova přirozené morfologie řek, jezer nebo opětovné vytvoření souvisejících stanovišť, apod.
- Kvalita ovzduší — Energetické projekty se zaměřením na kvalitu ovzduší a snížení emisí pevných částic v kritických místech a citlivých oblastech SPÚR (tzv. specifické oblasti); Energetické využití biomasy a kalů městských ČOV; Inovativní projekty z oblasti mobility (využití vodíkových technologií, využití biomethanu v dopravě…); o Snížení emisí čpavku a částic ze zemědělství; apod.
- Odpady — Nové metody v nakládání a využití odpadů či předcházení vzniku odpadu (potravinový odpad, stavební a demoliční a těžební odpad, odpad s obsahem kritických surovin…); Inovativní metody sběru odpadu.
- Energetické úspory a chytrá řešení v energetice — Návrh budov s aktivní energetickou bilancí vč. systému řízení; Distribuovaná výroba energie z obnovitelných zdrojů na lokální úrovni; Chytré sítě (Smart grids) včetně inteligentního měření a řízení spotřeby; Lokální sítě (Micro grids) – distribuční sítě malého rozsahu; Sezónní ukládání energie (možnost krátkodobého i dlouhodobého uskladnění energie a její následné využití).
Forma a výše podpory:
- Minimální výše podpory na jeden projekt činí 200 tis. Kč; maximální výše podpory na jeden projekt činí 50 mil. Kč; maximální výše celkové podpory na jeden projekt činí 75 % z celkových způsobilých výdajů.
Specifika a omezení:
- Podpořené projekty budou realizovány nejpozději do 31. 12. 2020.
- Výzva je vyhlášena jako dvoukolová. V 1. kole výzvy žadatelé předloží vyplněné projektové fiše. V 2. kole výzvy žadatelé, kteří budou písemně vyzváni Fondem k předložení Žádosti, tak učiní nejpozději do 6 měsíců od doručení výzvy.
- Všechny podpořené projekty budou realizovány na území České republiky, přičemž testování nových přístupů či technologií může být prováděno na území států EU.
Doplňující informace:
Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.
[mpress_banner banner=“7703”]