Program definuje priority ZRS České republiky, kdy hlavní pozornost směřuje na posilování přístupu malých a středních farmářů na trh, diverzifikaci a zkvalitnění jejich produkce a obecně zlepšování situace obyvatelstva zejména v zemědělství a na venkově. Tyto aktivity mají přispět k dalšímu snižování závislosti Zambie na rozvojové pomoci, k omezování chudoby a hladu a k udržitelnosti ekonomického růstu.
Příjem žádostí:
- Lhůta pro podávání žádostí o dotace je stanovena do 6. 9. 2021 do 15.00 hodin.
Příjemci podpory:
- Spolky.
- Obecně prospěšné společnosti, nadacím, nadačním fondům a ústavům.
- Právnické osoby, které jsou založeny nebo zřízeny k poskytování zdravotních, kulturních, vzdělávacích a sociálních služeb a k poskytování sociálně-právní ochrany dětí, a to výhradně na tyto účely definovaným v § 7 odst. 1 písm. f) Rozpočtových pravidel.
- Územní samosprávné celky.
- Mezinárodní organizace.
- Dobrovolné svazky obcí.
Typy podporovaných aktivit:
- Zvýšit zemědělskou produktivitu a příjmy drobných farmářů pomocí zajištění bezpečného a rovného přístupu k výrobním zdrojům (a vstupům), znalostem, trhům a vytvářením příležitostí k vytváření přidané hodnoty a přístupu k zaměstnání v nezemědělském sektoru.
- Zavést systémy udržitelné výroby potravin a odolné zemědělské postupy, které zvýší produktivitu a výrobu a pomohou zachovat ekosystémy posilující schopnosti půdy přizpůsobit se klimatické změně.
- V rámci projektu uchazeč zahrne tyto aktivity:
- 1) Výstavba bioplynových stanic v domácnostech malých farmářů prostřednictvím existujících/nově vyškolených tržních aktérů.
- 2) Osvětová kampaň o přínosech využívání bioplynu a digestátu pro veřejnost, soukromý i státní sektor.
- 3) Podpora tržních struktur a relevantních aktérů pro posílení trhu s bioplynem v Západní provincii Zambie; zajištění udržitelných služeb do budoucna (materiál, výstavba, servis, poradenství).
- 4) Školení zaměřená na využívání digestátu z bioplynových stanic pro hnojení; dále na oblasti udržitelného a organického farmaření a nutrice; školení vládních úředníků.
- 5) Podpora hodnotových řetězců navazujících na využívání digestátu z bioplynových stanic (ovoce, luštěniny, akvakultura, hospodářská zvířata, drůbež).
- 6) Propojení využívání bioplynové stanice a budování/revitalizace rybníků/sádek (za účelem využití digestátu a rozvoje akvakultury v oblasti, včetně případné revitalizace vodních zdrojů v oblasti).
- 7) Možnost vytvoření komunitní bioplynové stanice se sdíleným využíváním.
- 8) Vytváření „saving groups“ 5 , mikrofinačních schémat či podpora využití stávajících formálních i neformálních finančních produktů pro pořízení bioplynových stanic a navazujícího vybavení; tvorba podnikatelských plánů.
Forma a výše podpory:
- Celková výše prostředků, které jsou alokovány v rámci této dotační výzvy na období let 2021–2024, činí max. 24 500 000 Kč.
- Maximální výše dotace na jeden projekt činí 24 500 000 Kč.
- Na jednotlivé roky je maximální výše dotace na jeden projekt stanovena následovně:
- 2021: 1 500 000 Kč.
- 2022: 7 000 000 Kč.
- 2023: 8 000 000 Kč.
- 2024: 8 000 000 Kč.
- Pro tuto konkrétní dotační výzvu poskytne poskytovatel dotaci do maximální výše 95 % z celkových nákladů projektu za celou dobu realizace, přičemž poskytovatel dotace požaduje po příjemci dotace podílet se vlastním spolufinancováním ve výši minimálně 5 % z celkových nákladů projektu na každý kalendářní rok.
Specifika a omezení:
- V rámci této konkrétní výzvy je možné předkládat pouze žádosti o dotaci v režimu víceleté realizace. Jedná se o projekty, jejichž doba realizace s dotační podporou nepřesahuje 48 měsíců. Realizace projektu musí být zahájena v roce 2021 a ukončena v rámci víceletého implementačního období nejpozději do 31. 12. 2024.
Doplňující informace:
Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.